Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zverejňovanie

samospravaonline.sk

Portál elektronických služieb

Portál elektronických služieb

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Október mesiac úcty k starším

Typ: ostatné
Príhovor starostu

Vážení spoluobčania,

všetci prežívame náročné obdobie, ktoré je zapríčinené šíriacím sa ochorením COVID 19, a zasiahlo celý svet.  Popri záplave informácií, hlavne negatívnych, spojených s týmto ochorením, ktoré sa šíria prostredníctvom médií, ako by ani nebol čas na chvíľu sa zastaviť a poďakovať sa naším najbližším rodičom, starým rodičom, vlastne všetkým ľuďom, ktorí prežívajú jeseň svojho života.Práve október nám dáva nato väčšiu príležitosť preto, že je mesiacom úcty k starším.

            Jeseň, to je nádherný čas, kedy je  príroda odetá  do pestrofarebných šiat, kedy dozrieva úroda na poliach a v záhrdách, je poslednou časťou roka, kedy ešte môžeme sadiť a presádzať. Jeseň sa nám spája nie len so životným cyklom prírody ale aj ľudským, je symbolom ľudskej zrelosti. Jeseň je dar, je krásna a poetická.

            Jeseň života je čas, kedy sa zúročí celoživotná námaha a v živote prinesie múdrosť, pokoj a vyrovnaný pohľad na život. Staroba je výzva. Pripomína nám, aby sme nestrácali čas a jeden druhému práve teraz povedali milé slovo. Všetko na svete môže človek zastaviť, každý pohyb, každý nepokoj, čo však nezastaví, nespomalí, je čas. Čas plynie ako rieka nášho života. Míňa sa deň za dňom, rok za rokom. Starnutie prichádza pomali, nenápadne . Nedá sa tomu však vyhnúť. Sem-tam nás niečo zabolí, objaví sa vráska, skôr či neskôr obelejú vlasy. Nezabúdajme, že všetci raz budeme starí. Naši starší spoluobčania si zaslúžia úctu nás mladších a to je odkazom októbra - Mesiaca úcty k starším.

            Úcta k starším by mala  byť hlavne spontánna a sústavná, veď starší ľudia si ju zaslúžia. Vekom nadobudli mnohé skúsenosti, ktoré môžu odovzdať mladším. Nezabudnime na pozdrav, ktorý je najjednoduchším a základným prejavom ľudskej spolupatričnosti a rešpektovania iných ľudí - bez rozdielu veku.

,,Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo sa mu zračí v oku, podľa slov, podľa vrások a bielych vlasov. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi." 

Milí seniori,

napriek úbytku fyzických síl by sa človek nemal vzdávať vecí ktoré má rád. Preto Vás prosím, aby ste sa aj naďalej aktívne zapájali do verejného života v našej obci, pokiaľ to situácia dovolí. Venujte sa veciam ktoré Vás tešia, vďaka ktorým sa cítite potrební a ktoré Vás robia šťastnými. Všetci ste tvrdo pracovali aby sme nežili v nedostatku. Vychovávali ste nás aby z nás boli dobrí ľudia. Ja Vám úprimne ďakujem za to, čo ste urobili pre nás, aj pre našu obec. Je dôležité nezabúdať, a pripomínať si to a to nie len v októbri, ale počas celého roka. Prajem Vám pevné zdravie, veselú myseľ, veľa úsmevu, elánu a radosti zo života. Prežite ďalšie roky obklopení láskou,úctou a  pozornosťou svojich najbližších a dni Vášho zrelého veku prepletené vďačnosťou nás všetkých.

Dovolte mi rozlúčiť sa citátom Sv. Jána Pavla II:

Nie je bohatý ten, kto veľa vlastní, ale kto veľa dáva; ten, kto je schopný darovať seba samého.

                                                                       František Chudý,  starosta obce


Vytvorené: 25. 10. 2020
Posledná aktualizácia: 25. 10. 2020 16:43
Autor: Správce Webu